Laget till Norrköping nominerat

Kommande lördag är det dags för ett efterlängtat kval till Lag-SM. Går allt enligt plan så skall vi för första gången kvala in till Lag-SM med vårt damlag. Detta skulle innebära att vi för första gången någonsin deltar med såväl dam- som herrlag i finalen – ett mål vi länge jobbat mot!
Det gäller dock att inte ta ut några segrar i förskott, framför allt Västerås och Mölndal lär bjuda rejält motstånd.

Nu är vårt lag nominerat och följande starka trupp kommer att representera ÖIS:

100m                 Denise Eriksson -98                            PB/SB 12.05
200m                 Denise Eriksson -98                            24.17 / 24.10w
400m                 Elna Wester -05                                   58.97i / –
800m                 Johanna Widarsson Norbeck -89     debut
1500m               Johanna Larsson -93                        4.33.65i /4.33.65i
5000m               Hanna Kumlin -92                              – / 18.06.63
Häck 100m       Fanny Runheim -99                            debut
Häck 400m       Judith Wagersten -98                        debut
Hinder 3000m   Johanna Larsson -93                       debut
Höjd                   Maja Nilsson -99                                1.91i / 1.91i
Stav                    Michaela Meijer -93                           4.47i / 4.83
Längd                 Jenny Lestander -98                          6.23i / 6.18i
Tresteg              Rebecka Abrahamsson -94               13.56 / 13.23i
Kula                    Amanda Nilsson -99                          11.10 / –
Diskus               Karolina Pedersen -87                        41.52 / –
Slägga               Karolina Pedersen -87                         65.55 / –
Spjut                 Stina Jacobsson -00                            44.43 / 44.43
4x100m            Cajsa Augustsson -02
–                          Jenny Lestander -98
–                         Elna Wester -05
–                         Ellen Hansson -04
–                         Fanny Runheim -99      reserv
–                         Denise Eriksson -98      reserv

Tidsprogram – Laguppställningar – Resultat mm

Avresa minibuss 1 – 08.00 Friidrottens Hus: Erik Olsson (chaufför) – Jonathan Carbe – Judith Wagersten – Midde & Andy

Avresa minibuss 2 – 09.00 Friidrottens Hus: Gustaf Hultgren (chaufför) – Michaela Meijer – Johanna Larsson – Johanna Widarsson Norbeck – Hanna Kumlin – Stina Jacobsson – Amanda Nilsson – Jenny Lestander

Egen resa: Rebecka Abrahamsson – Maja Nilsson – Denise Eriksson – Jenny Svantesson – Elna Wester – Ellen Hansson – Cajsa Augustsson – Karolina Pedersen – Fanny Runheim

Frågor? Kontakta Jonathan Carbe för snabba och bestämda svar!

Fanny Runheim – debutant på kort häck

Johanna Widarsson Norbeck – debutant på 800 meter

Johanna Larsson – debutant på 3000m hinder

Judith Wagersten – debutant på 400 meter häck

Michaela Meijer – har hoppat stav förr

Maja Nilsson – har hoppat höjd förr

Rebecka Abrahamsson – har hoppat tresteg förr

Stina Jacobsson – har kastat spjut förr

 

Andy slipar knivarna inför lördagen!

 

 

 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

fyra × 2 =