Kval i Kraftmätningen den 29 maj

Nu är det klart att vår kvaltävling i Kraftmätningen likt ifjol kommer att avgöras på Stenkullens IP den 29 maj. Vi drabbar samman med IFK Göteborg, IF Kville och Lerum Friidrott.

Kraftmätningen är ju en lagtävling för ungdomar

Vi börjar med Häcklöpning 80 meter. Därefter tävlar vi i tur och ordning i spjut – höjd – stafett 6x200m – kula – längd och avslutningsvis 800m.

Reglerna som vanligt: max 8 flickor och 8 killar. De skall vara födda 2010-11 men man får ha med en flicka och en pojke födda 2012. Man räknar poäng på de tre främsta i varje genomförd gren.

Genom åren har vi varit framgångsrika i Kraftmätningen. Tre gånger har vi placerat oss som tvåa i den kombinerade lagtävlingen (flickor + pojkar). Senast 2019 då vi jagade segrarna Hässelby ända in på mållinjen. Men framförallt så vann vi stafetten som gick inne på Stockholms Stadion mitt under Finnkampen! En otrolig upplevelse för såväl aktiva som ledare.

Laget som vann 6x200m inne på Stadion under själva Finnkampen 2019!

Ifjol lyckades våra grabbar ta sig till final i Helsingborg och placera sig på en fin femteplats. Tyvärr missade dock vårt mixlag final då vi var lite för ”tunna” på tjejsidan.

Givetvis skall vi göra vårt allra yttersta för att åter igen kvalificera oss till riksfinalen 2025. Vissa grenar är bättre än andra för oss men här gäller det att kämpa om varje poäng i våra ”svaga” grenar. Finalen går i Täby den 16-17 augusti.

Nu gäller det att ligga i och jobba på häcklöpning, spjutkastning och allt annat under våren.

Ifjol kom våra grabbar femma vid finalen i Helsingborg.